Sağlıklı Beslenme Bölüm 1

 

Doğal Nedir? Organik Nedir?

sağlıklı vs sağlıksızBu sorunun cevabını irdelemeden önce sağlıklı beslenme serimize  kısa bir giriş yapmakta fayda var.  Beslenme sadece açlık duygumuzu bastırmak için yediğimiz içtiğimiz şeyler değildir. Doğru zamanda, doğru gıda ürünlerini doğru tekniklerle yemek zorundayız. Canımız çektiği için sırf seviyoruz diye vücudumuzun ihtiyacından  fazlasını tüketmek metabolizmamızda ciddi sıkıntılara yol açıyor. Bu sıkıntıların bir başka nedeni ise yanlış gıda ürünlerini tüketmek. Doktorlar, gıda mühendisleri ve diyetisyenler bu konu hakkında yıllardır insanları bilinçlendirmek için çalışmalar yapıyorlar. Hasta ve danışanlarına sağlıklı beslenmenin önemi hakkında bilgiler veriyorlar.

dogal fide tazesinialÖzellikle modern hayatın yoğunluğuna rağmen hareketsiz bir yaşam sunması bizim için büyük tehlikelere yol açıyor. Bu konuda Sağlık Bakanlığı farkındalık oluşturmak için “sağlıklı bir yaşam için günde 10 bin adım” kampanyasını düzenlemişti. Bu kampanyanın kadınlar üzerinde çok daha etkili olduğunu söyleyebiliriz. Kadınların erkeklere oranla beslenme konusunda da daha duyarlı olduğu yadsınamaz bir gerçek. Tabi bunun en büyük nedeni iş hayatından sonra ev sorumluluklarını da erkeklerden daha fazla sırtlanmış olmaları. Hem kendi beslenmelerine hem eşlerinin hem de çocukların beslenmelerine dikkat etmek zorunda olan kadınların, sağlıklı beslenme konusunda erkeklerden çok daha fazla araştırmacı ve bilgi sahibi olduklarını görüyoruz. Hayat şartlarının ekonomik anlamda zorluyor oluşu, gıda ürünlerinin seçimlerini de etkiliyor. Sağlıklı olması, lezzetli olması kadar fiyat konusu da bu seçimde önemli bir kriter.

havucRaf ömrü uzasın diye katkı maddeleri içeren, zaman ve mekan tasarrufu sağlayan görece uygun fiyatlı hazır gıda ürünlerinin, sağlık açısından kötü etkilerinin olması bizleri organik ve doğal ürünleri seçmeye itiyor. Sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazı olarak görünen organik ve doğal gıda ürünlerine ulaşabilmek bundan 10 yıl öncesine nazaran günümüzde oldukça kolay. Bu ürünleri büyük marketlerde bulabileceğimiz gibi aktarlardan, şarküterilerden ve internetten rahatça ulaşabiliyoruz. Gıda ürünlerini  tüketmeden önce hem organik hem de doğal ürünler hakkında bilgi sahibi olmamız gerekmekte. Üzerinde organik yazıyor olması bir ürünü organik, doğal yazması ise maalesef doğal yapmıyor.

Gıda terörünün günden güne arttığını üzülerek izliyoruz. Hangi ürünü tercih etmenin doğru olduğunu bilmek aslında çokta zor değil. Peki nedir Organik ve doğal gıda ürünleri?

Organik Gıda,

organik tazesinialHayvansal ve bitkisel gıdaları içeren ürünlerdir. Yetiştirilirken  yapay gübreler, böcek ilaçları kullanılmaz. Üretim alanının organik tarıma uygun olması gerekir. Sanayiden, trafikten ve ilaçlama yapılan tarım alanlarından uzak olmalıdır. Organik tarım yapılacak alanda en az üç yıl ilaçlı üretim yapılmamış olması zorunludur. Üretim esnasında düzgün, çabuk ve çok ürün alabilmek için hormon, antibiyotik ve koruyucular kullanılmamalıdır. İşlenme sırasında renklendirici, koruyucu katkı maddeleri kullanılmaz ve kimyasal ambalaj maddeleri ile paketlenmez. Sadece tarım ürünlerinde değil hayvan yetiştiriciliğinde de yetiştirilecek alandan tutunda yemine, sonrasında işlenip paketlenmesine kadar uyulması gereken kurallar vardır. Organik ürün almak istediğimizde bu ürünün organik sertifikası olup olmadığına dikkat etmeliyiz. Bu sertifika olmadan hiçbir ürüne organik ibaresi kullanılamaz. Tarım ve Köy işleri Bakanlığı‘nca yürütülen  çalışmalar için üretici gereken bütün şartları ve denetlemeleri kabul etmek zorundadır. Ülkemizde özellikle tüketiciler tarafında yeterli farkındalığın oluşmaması, talebin az oluşu üreticileri ciddi sıkıntılara düşürmektedir. Organik tarım yapmak zannedildiğinden çok daha meşakkatli bir iştir. Bu da fiyatların yükselmesine neden olur.

Doğal Gıda,

dogal tazesinialOrganik gıda ile doğal gıda kavramları çok karıştırılır. Biraz önce organik gıdanın ne olduğunu kısaca anlatmaya çalışmıştık. Her organik gıda doğaldır fakat her doğal gıda organik değildir. Burada doğal gıdadan ne kastettiğimizi kısaca açıklayalım. Doğal gıda daha çok anam babam usulü üretilip işlenen gıdalar denebilir. Küçük çaplı üreticiler tarafından daha ilkel yöntemlerle üretilir. Bir örnek vermek gerekirse, yol kenarlarında bazen karşılaştığımız yaşlı amcaların teyzelerin küçük tezgahlarında sattıkları sebze, meyve, yumurta ve süt gibi ürünlere doğal gıda ürünleri diyebiliriz. Kendi bahçelerinde veya küçük tarım alanlarında güçleri yettiğince üretirler. Yeri gelmişken onlardan mümkün olduğunca alış veriş yapmamız onlara sahip çıkmamız gerektiğini de vurgulayalım.  Konumuza dönecek olursak, doğal gıda ürünlerini organik ürünlere nazaran daha uygun fiyata ulaşabiliyoruz. Özellikle ev kadınlarının kendi evlerinde yaptıkları erişteler, soslar, salçalar, tarhanalar ve hatta tatlılar, börekler  de bu kategoriye girmekte. Özelliği ise raf ömrü uzasın diye katkı maddeleri içermemesi, renklendirici olarak gıda boyası yerine çeşitli bitkilerin kullanılması ve fabrika ortamında üretilmemesi diyebiliriz. yol kenarı doğal ürün

İnternetin, hem büyük işletmelerin hem de küçük işletmelerin kendilerine yer bulduğu devasa bir pazar alanına dönüştüğü yadsınamaz bir gerçek. Bir alışveriş sitesinde yılların firması olan yüksek bütçeli son derece teknolojik üretim yapan fabrika ürünlerini bulabiliyorken, aynı platformda küçük bir köyde az bütçe ve kısıtlı imkanlarla üretim yapan bir çiftçinin ürünlerini de görebiliyoruz. İnternet üzerinden satışın her geçen gün arttığı günümüzde alış veriş konusunda daha farklı sorunlarla karşılaşmaktayız. Daha düne kadar semt pazarlarında yüz yüze satışla dokunarak koklayarak hatta tadarak aldığımız ürünleri şimdi internet aracılığıyla fotoğrafına ve kısa açıklamalarına bakarak alıyoruz. Tabi hala çarşı, pazar, mahalle esnafı ya da en kötü marketlerden alış verişi savunan kitle çoğunlukta. 45 yaş ve altı kişilerin iş hayatındaki yoğunluk ve uygun fiyat seçeneklerinin çokluğu alış verişlerinde interneti seçmelerine neden oluyor.

danilo zanna doğal ürünlerOrganik ve doğal ürün tercihlerinde nelere dikkat etmemiz gerektiğine bir sonraki yazımızda yer vereceğiz. Masterchef yarışması jürilerinden Danilo Zanna’nın sıkça kullandığı bir terim var “mutfak matematiği”. Danilo şefin bu teriminden yola çıkarak bizde yazılarımızı mutfak matematiğinden yola çıkarak yön vermeyi uygun bulduk. Mutfağımızda kullanacağımız ürünlerin fiyatlarından tutun da kullanım miktarına kadar her işlemin matematiğini yapacağız. Tabi ki önceliğimiz hep sağlıklı beslenme olacak. Gerçekten sağlıklı beslenmek pahalı mıdır sorusunun cevabını arayacağız. Bir sonraki yazımızda buluşmak ümidi ile afiyette kalın.

Yazar : Ayşe Handan GÜNDOĞDU

İnstagram : @ayse.handan.gundogdu