İnsanlar yaklaşık 8.000 yıl önce balı keşfetti ve o zamandan beri insan hayatında çok önemli bir yere sahip. Yunanistan ve Mısır’da yaygın olarak kullanılan bal geleneksel Çin tıbbı için zorunlu bir bileşen haline geldi.
Bal mucizevi bir doğa ürünüdür ve onu şifa kaynağı yapan iyileştirici özelliklere sahiptir. Birçok doğal gıda takviyesi ve ilaçlar da muhteviyatında mutlaka bal veya arı ürünü içerir.  Kovan Zara Petek Bal
Glikoz, fruktoz, demir, kalsiyum, fosfat, sodyum, klorür, potasyum, magnezyum gibi minerallerden oluşan bal; B1, B2, B3, B5, B6 vitaminleri açısından oldukça zengin bir besin kaynağıdır.
Balın çok güçlü antiseptik, antibakteriyel özellikleri vardır. Bu özellikleri sayesinde birçok hastalıktan korur veya iyileştirici olarak kullanılır.
Boğaz iltihapları, ameliyat yaraları ya da vücutta oluşan mantar ve mikrop üremeleri için de iyi bir savaşçıdır. Sıcak bal şerbeti kabızlığı giderir.
Sadece 500gr doğal, organik çiçek balı elde etmek için bir kovandaki yaklaşık 40 bin arı, ortalama 10 milyon çiçeği ziyaret ederek bal özlerini toplayıp kovana getirir ve peteklerin içine depolar.

Anadolu’da dağlık ve insan yerleşiminin daha seyrek olduğu bölgelerde, özellikle Sivas Zara bölgesinde kekik balı diye adlandırılan çiçek balı; dağ kekiği ve dikensi çiçekli bir bitki olan keven özlerinden oluşan çok değerli bir baldır. Tadı ve aroması çok güzeldir.
Kekik bitkisinin tıbbi önemi ; içeriğindeki TIMOL ve KARVAKROL adlı aktif maddelerden kaynaklanır . Bunların dışında URSOLIK ASIT ve ROSMARINIK ASIT de önemli işlevlere sahiptirler.  petek bal arı tazesinial
Enzim içeriği bakımından çok zengindir. Karaciğer başta olmak üzere mide, astım ve egzama hastalıklarına iyi gelmektedir.
Antiparaziter etkisi ile bilinir. Kekik balı soğuk algınlığını kısa sürede giderir ayrıca yara iyileştirici özelliği vardır.
Öksürük, bronşit, zatürre sonrası ciğerleri temizlemek, kandaki iltihabi durumlar ve kanserden korunmak için düzenli olarak kullanılmalıdır.

Balın Besin Değerleri

Sodyum 6 mg
Protein 15 mg
Karbonhidratlar 17g
Kolesterol 0
Ya? 0
Pantotenik Asit 05 mg
Riboflavin 06mg
C vitamini 1mg
Çinko 03 mg
Demir 05mg
Potasyum 0 mg
Kalsiyum 0 mg
Fosfor 0 mg
Su 6 g
Fruktoz 1 g
Maltoz 5g
Glikoz 5 g

Tazesinial petek bal bant

BALIN FAYDALARI

Balın sağlığa faydaları arasında kolesterol seviyesinin kontrol edilmesi, diyabetin yönetilmesi, mide sorunlarının tedavisi, enfeksiyonlarla mücadele, enerji artırılması, mide bulantısının önlenmesi, kilo vermeye yardımcı olması, dinlendirici uykunun teşvik edilmesi, astımla mücadele, kepek sorunlarının giderilmesi ve cilt sağlığının iyileştirilmesi sayılabilir.

Son yıllarda bütün dünyada doğal tedavilere bir yönelişte gözle görülür bir artış söz konusu. Alternatif ya da tamamlayıcı tedaviler kapsamına da giren bu uygulamalardan birisi de arı ve arı ürünleriyle yapılan tedaviler.
Arı ürünleri arasında bal bu kadar çok öne çıkmış olsa da tüm arı ürünleri sağlık konusunda Apiterapi ismi ile tüm dünyada sağlık ve iyileştirme için kullanılmaya başlanmıştır.

Petek Bal Doğal Organik TazesiniAL.com
Arı ürünleriyle yapılan tedavinin Eski Mısırlılar, Persler, Çinliler ve Yunanlar tarafından kullandığını gösteren kayıtlar ve bulgular vardır. Apiterapi ile tedavi metodu Hipokrat ve Galen döneminden beri uygulanmaktadır.
Modern zamanlarda arı zehiri kullanarak yapılan apiterapi çalışması 1888 yılına dayanmaktadır. Avusturalya’lı tıp doktoru Philipp Terc 1888’de arı sokmaları ile romatizmal hastalıklar arasındaki ilişkiye değinen bir makale yazmıştır.
19. yüzyılın başında propolis, bir Fransız kimyager ve eczacı olan Nicolas Louis Vauquelin tarafından çalışılmış ve propoliste bulunan reçine, balmumu ve uçucu yağlar gibi bileşenler analiz edilmiştir.
Günümüzde arı zehiri, apilarnil, bal ve propolis gibi arı ürünleriyle yapılan tedavi tüm dünyada etkin bir tedavi modeli olarak kullanılmaktadır.

Apiterapi, Türkiye’de bal, polen, propolis, arı sütü ve arı zehiri hatta arı kovanı havası gibi ürünlerle yapılan tedavidir. Aslında apiterapi Çin, Kore ve Japonya gibi Doğu ülkelerinde arı zehri tedavisidir.  arı zehiri
Arı zehri tedavisi arı zehrilerini kullanarak akupunktur noktalarına enjekte edilen tedavi yöntemidir. Arı zehri çok sayıdaki farmakolojik maddeleri içerir .
Arı zehrinden bulunan melittin ve apamin en güçlü antienflamatuar etki gösterdiği için enflamatuar hastalıklarda büyük faydalıdır.

Bugünlerde arı zehiri tedavisi başta Kore, Çin olmak üzere dünya, Rusya ve Avrupa ülkelerinde yasal olarak uygulanmaktadır.

Apiterapi Hangi Hastalıklara Uygulanır?

Bel fıtığı, boyun fıtığı
Romatoid artrit
Donmuş omuz
Artrit (eklem iltihabı)
MS
Kronik ağrı sendromu
Karpal tünel sendromu
Menstrüel ağrılar
Astım

Propolis nedir?

Propolis arıların bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarından topladıkları çok güçlü antioksidan ve antimikrobiyal etkilere sahip tamamen doğal bir arı ürünüdür.
Arılar tarafından, kovandaki mikropları yok etmek ve kovanın sterilizasyonu için kullanılır. Propolis kovanda hangi görevi görüyorsa, -doğru işlendiği takdirde- insan vücudunda da aynı etkileri gösterir.
Virüs ve bakterileri yok ederek vücudun hastalıklarla savaşmasına yardımcı olur. Propolis düzenli tüketildiğinde bağışıklığı güçlendirerek hastalanma sıklığının azalmasına yardımcı olur. Buna bağlı olarak antibiyotik kullanımını da azaltır.
Özellikle hastalıkların çok zor günler yaşattığı pandemi dönemleri için bütün arı ürünleri ve özellikle doğal bal, artık mutfaklarımızın olmazsa olmaz ürünleri arasında.

Arı sütü nedir?

Arı sütü ise, yine arılar tarafından üretilen, propolis ve baldan tamamen farklı bir arı ürünüdür. Arı sütü anne sütü gibidir. Arılar bu ürünü, yavru arıları ve ana arıyı beslemek için kendi vücutlarından salgılar.  arı sütü tazesinial
Arı sütü aynı zamanda kovandaki kraliçe arının yaşam boyu kullandığı besin maddesidir. Kovandaki işçi arılar yalnızca 45 gün yaşarken; hayatı boyunca arı sütü ile beslenen kraliçe arı 3-5- yıl arası yaşayabilmektedir.
Yapılan bilimsel çalışmalarda düzenli arı sütü tüketiminin çocuklarda bedensel ve zihinsel gelişmeyi desteklediği, beyin aktivitesini geliştirici etkilerinin bulunduğu kanıtlanmıştır.
Ayrıca, düzenli arı sütü tüketiminin ciltte kolajen sentezini arttırdığı, bunun yanı sıra kadınlarda yumurta sayısı, erkeklerde de sperm kalitesini arttırarak doğurganlık üzerine etkilerinin bulunduğu yapılan bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmıştır.

Polen nedir?

Polen çiçeklerde bulunan erkek organ hücresine verilen addır. Yani erkek gametini dişi gametine taşıyan bir yapıdır.
Arıların çiçeklere konması sonucu üzerlerine yapışan polen tozları, daha sonra arıların başka bir çiçeğin dişi hücresine temas ettiğinde çiftleşme gerçekleşmektedir. Polen tanelerinin boyları 50-100 mm arasındadır.  Polen Tazesinial
Arılar tarafından sıkıştırılmış polen tozu binlerce polen tanesi içerir. Polenler insan vücuduna fayda sağlayan 27 çeşit madensel tuz, 22 çeşit aminoasit, pigment, enzim, ferment, doğal hormon ve karbonhidrat içerirler. Sodyum, magnezyum, demir, silisyum, çinko, bakır, alüminyum, nikel, titanyum gibi mineraller bulunmaktadır Ayrıca; A, C, D, E, H, P ve b kompleks vitaminleri de bulunmaktadır.

Arı Zehiri (Apitoksin) Nedir?

Arı zehiri acı, renksiz, sıvı bir kimyasaldır. Bal arıların zehir keselerinin içinde bulunur ve arı sokmasına maruz kalındığında insan vücuduna giren maddedir.

Apitoksin zehrinin aktif maddesini proteinler oluşturur ve bu madde etanol tarafından etkisiz hale getirilebilir. Asidik (pH değeri 4.5 ile 5.5 arasındadır) bir kimyasal maddedir.

İnsanların %1’inin arı sokmasına -apitoksine- karşı alerjisi olduğu tahmin edilmektedir.

Kovan girişine yerleştirilen cam tabakaya, aktarılan elektrik akımı ile arı zehri toplama işlemi gerçekleşir. Bu tabakadan geçen arılar elektrik akımına maruz kaldıkları camı sokarlar zehirin bu cam tabakada kuruduktan sonra arıcılar tarafından toplanır.

Brezilyadaki Sao Paulo Üniversitesi’nde yapılan araştırma The Telegraph’ta yer buldu. Buna göre bilim insanları, arı zehrinin, eklem iltihabına yol açan zararlı iltihabı kontrol edebildiğini tespit etti. Bu zehrin vücutta iltihabı düzenleyen doğal hormonları artıran moleküller içerdiği kaydedildi.

Arı zehiri tedavisinin belli başlı birkaç hastalık tedavisinde kullanıldığı da belirtiliyor. O hastalıkların başında astım gelmektedir. Diğer hastalıklardan biri de MS hastalığıdır.  Avrupa’da bir çok hasta bu yöntemle tedavi ediliyor.

Nezle, cilt hastalıkları, bölgesel sinirsel hastalıklar, kalp ve damar hastalıkları, sinir hücrelerindeki deformasyonu düzenleme ayrıca bağışıklık sistemini de güçlendirici etkisi de arı zehrinin diğer kullanım alanlarıdır.

Ürünü incele :  Petek Çiçek Balı (Tunceli) 500gr Net