İsmini, en çok yetiştirildiği yer olan Gaziantep’den alan Antep Fıstığı Ağacının, yağlı ve ince kabuklu yemişidir.

Antep fıstığı meyvesi fındık, badem ve yer fıstığı gibi yağlı meyveler, yemişlerle karşılaştırıldığında;
protein bakımından %22.6,
karbonhidrat bakımından %15.6
kalori değeri bakımından 3250 ile birinci,
%54.5 yağ oranı bakımından fındıktan sonra ikinci sırayı almaktadır.
Bu kadar yüksek besin değeri ile yüksek kaliteli ve sağlıklı bir çerez olarak çok değerli bir meyvedir.

Latincesi : Pistacia vera, pistachio

Yetiştirildiği Yerler : Gaziantep, özellikle Nizip civarlarında yetişir. Ayrıca İran ve Şam ‘da yetiştirilir.  Tazesinial antep fıstığı

Sakız ağacıgiller familyasına ait yenebilen kabuklu bir meyve olan Antep fıstığı, kuruyemiş olarak tüketilmekte ve sağlığa inanılmaz faydalar sağlamaktadır. Oldukça düşük miktarda yağ içeren Antep fıstığı, B6 vitamini bakımından oldukça zengindir.
Böylece organların daha hızlı ve daha sağlıklı çalışmasına destek olur.
Baklavadan yemeklere, tatlılardan çerezlere kadar birçok alanda Türk mutfağının vazgeçilmezleri arasına giren Antep fıstığı, uzmanlara göre kuruyemişler arasında en sağlıklı olanı.
İngiliz bilim insanları tarafından yapılan araştırmalara göre, Antep fıstığı kan şekerini düzenlediği gibi öğleden sonraları yaşanan ani enerji düşüklüğünü önlemeye de yardımcı oluyor.
Uzmanlar, Antep fıstığının özellikle diyabet ve kansızlık hastalıklarına iyi geldiğini söylemektedir. Yapılan birçok araştırma Antep fıstığının kilo vermeye yardımcı ve güçlü bir kanser savaşçısı olduğunu göstermiştir.
Günde 10 tane yenilen Antep fıstığının hamilelik döneminde vücudun ihtiyacı olan gündelik yağ miktarının karşılanacağı uzmanlar tarafından belirtiliyor. Ayrıca bu kuruyemişin vitamin ve protein açısından oldukça zengin olduğu biliniyor.

Antep fıstığı günümüzde kabuklu, kabuksuz, şekerli veya tuzlanmış çeşitli formlarda mevcuttur. Antep fıstığı kabuğu onu fiziksel hasarlardan ve çeşitli enfeksiyonlardan korur.  antep fıstık tuzlu tazsesinial

Antep fıstığı tüketiminin kalp fonksiyonlarını iyileştirdiği ve kardiyovasküler hastalıkların oluşumunu önlediği bilimsel çalışmalarla doğrulandı.
Antep fıstığının ayrıca hipertansiyonu olan insanların stres zamanında kan basıncını düzeltmesine yardımcı olduğu da bilinmektedir.
Tazesinial sağlıklı diyet antep fıstığı Fındıkgiller sağlıklı yağlar içerir ve 50 adet Antepfıstığı sadece 160 kalori içerir, bu da aslında kuru yemişler için düşük kalorili bir atıştırmalıktır.
Yulaf ezmesi en zengin lif kaynağı olarak kabul edilir, ancak muhtemelen bilmediğiniz şey Antep fıstığının lif bakımından daha yüksek olmasıdır. Antep fıstığı yulaf ezmesine göre çok daha lifli bir besindir. Toplumdaki genel ön yargının aksine Antep Fıstığı zayıflama diyetleri için ideal besinlerdendir.

Havuçlar, tek karotenoid kaynağı değildir. Antep fıstığı da karotenoid bakımından zengindir. Yaşa bağlı bir sağlık durumu olan ve bazen de körlüğe yol açan, makula dejenerasyonu riskini azaltan, karotenoidler; lutein ve zeaksantin bakımından da zengindir.
Antep fıstığı, mükemmel bir fitosterol kaynağıdır, diğer içerikleri kolesterolü emen maddelerdir, bu yüzden genel olarak tatlıların ve yemeklerin ortak bir parçasıdır.
Antep fıstığı, bitkisel protein bakımından yüksektir. Çoğunlukla veganlar ve vejeteryanlar tarafından tüketilir, çünkü Antep fıstığı besin değerleri bakımından et için mükemmel bir alternatiftir.
Antep fıstığındaki fenolik bileşikler, bazı yiyeceklerde bulunan antioksidanlara oldukça benzer. Antioksidanlar kanser ve kalp hastalıklarının temel nedeni olan oksidatif stresi önler.
Antep fıstığı, çok miktarda demir, potasyum, fosfor, magnezyum ve B6 vitamini içerir. Vücudunuza 30’dan fazla vitamin ve mineral vermek için Antep fıstığını daha sık yemek gerekiyor.

Gaziantep Üniversitesi (GAZÜ) tarafından yapılan araştırmada, Antep fıstığının kalbi koruduğu,kötü kolesterolü düşürdüğü ve diyabete karşı koruduğu,kilo aldırmadığı ve kansere karşı koruyucu etkisi tespit edildi.
GAZÜ Tıp Fakültesi Fizyoloji ve Kardiyoloji Anabilim Dalının, GTO ve Aftd’nin katkısıyla 1,5 yıl süren araştırmasında “Antep fıstığının kardiyovasküler hastalıklardaki rolü” belirlendi. Araştırma sonuçlarına göre, doymamış yağ asitleri açısından zengin olan ve kolesterol içermeyen Antep fıstığı kalp sağlığını koruyor.  antep fıstığının faydaları tazesinial.com
Antep fıstığı damar yapısını düzenliyor ve damarda yüzde 33 oranında genişleme sağlıyor. Her gün 100 gram kavrulmuş Antep fıstığı yenilmesi durumunda kötü kolesterol LDL’nin yüzde 12 oranında düştüğü, kan glukozunu yüzde 10 oranında düştüğü ve diyabete karşı koruyucu olabileceği tespit edildi.
Zengin demir, B vitaminleri ve kalsiyum içeriği sayesinde Antep fıstığı kansızlığı önlüyor. Kilo alımına neden olmadığı belirtilen Antep Fıstığı, yüksek antioksidan içeriği nedeniyle bazı kanser türlerine iyi geliyor.

İşte Antep Fıstığının inanılmaz faydaları…

– Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu birçok hastalığa karşı korur.

– Damarları genişletir, kanın vücutta daha rahat dolaşmasını sağlar.

– İçerdiği E,C ve B vitaminleri sayesinde böbrek ve mesanede oluşan kumların dökülmesini sağlar.

– Faydalı yağ içermesiyle birlikte kilo almayı engeller, kilo vermeye yardımcı olur.

– Kolesterol seviyesini düşürür, kalp sağlığına birebirdir.

– İçerdiği lif ile birlikte midede oluşan asit oranını dengeler.

– Göz hastalıklarına karşı koruyucu etkisi vardır.

– İnme, felç ve yüksek tansiyon rahatsızlıklarını azaltır.

– Kandaki şeker miktarını dengeler, insülin direncini düşürür.

– Bağırsaklardaki florayı korur, sindirimi rahatlatır. Hazımsızlık ve şişkinlik gibi sağlık sorunlarının yaşanma riskini azaltır.

– Vücudun ihtiyacı olan fosforun yüzde 60’ını karşılar.

– Kaynatılıp suyu içildiğinde öksürüğü keser, akciğerdeki iltihaplanmayı azaltır.

– Cilt sağlığına da iyi gelir. Cildi yeniler, yaşlanmayı geciktirir.