Sağlıksız beslenme ve yaşam koşulları her geçen gün hastalıkları artırıyor, dolayısıyla alternatif tıbba ilgi de çığ gibi büyüyor. Hastalıkların tedavisi için kullanılan kimyasal ve sentetik ilaçların özellikle iç organlara zarar vermesi, bazı ekstra hastalıklara da yol açabiliyor olması haliyle insanları doğal, alternatif tıp ürünlerine yönlendiriyor. Altın Otu ‘nun faydaları da tam bu aşamada herkesin dikkatini çekiyor. Alternatif tıp uzmanları tarafından pek çok derde doğal ilaç olarak altın otunu öneriliyor.

altın otu kuruBitkinin adı, Yunanca helios (“güneş” anlamına gelir) ve chrysos (“altın” anlamına gelir) kelimelerinden gelir. Yunanlılar, helichrysum’u şifalı bir bitki olarak uzun zamandır övmüşler ve ilk sözler, bitkinin yanıklardan böcek ısırıklarına kadar uzanan, M.Ö.2 ve hatta 3. yüzyıla kadar uzanan Historia Plantarum’da ortaya çıkan bir tedavi olarak kullanıldı.

Mayasıl otu, altın çiçek, güneş çiçeği ve dalak otu gibi adlarla da anılan altın otu; idrar söktürücü, taş dökücü, kanser önleyici, alerji önleyici, ateş düşürücü özellikleri nedeniyle sağlık açısından pek çok faydası olan bir bitkidir.

Latince / İngilizce / Almanca / Türkçe adlar :  Helichrysum arenarium L. / Dwarf everlasting, immortelle / Sand – Strohblume /Altın Otu

Botanik özellikler: 45 cm yüksekliğinde, grimsi, sık tüylü bir tür. Gövde dik. Yapraklar almaşık, dar uzun, 7-60 × 1.5-8 mm, sivri uçlu. Temmuz – ekim aylarında açılan çiçek 6-7 mm çapında, sarı veya turuncu, 3-20 tanesi bir arada, küçük topluluklar halinde. Meyve 1 mm uzunluğunda ve tepesi tüylü.

Yayılış: Avrasya. Türkiye’de yaygın.

Doğal yetişme ortamı: 250-3200 m yükseklikte çam ormanı açıklıkları, tepeler, kuru çayırlar, kireçli veya kumlu topraklar, patikalar

Yetiştirme koşulları: Sıcak ve güneşli, süzek toprakları tercih eder, nemden hoşlanmaz. Dona dayanıklıdır. Tohumla, köklerin ayrılmasıyla veya daldırmayla çoğaltılırlar.

Kullanılan kısım: Çiçekli gövde uçları

Hasat zamanı: Yaz

İçerik: Acı glikozitler, aromatik yağ, fenolik maddeler (flavonoitler, tanenler)

Tıbbi etki: Antispazmotik, diüretik, hepatoprotektif, stomaşik

Kullanım şekli ve dozu: Tıbbi çay (haşlama veya demleme – %2-3): 3 g / gün

Uyarılar: Böbrek ve safra kesesi sorunları olanlar kullanmamalıdır.

dogada altınotuAsteraceae (papatyagiller) familyasından olan Helichrysum türlerinin dünyada yaklaşık 600 türü bulunmaktadır. Helichrysum ismi Yunanca helisso (dönen) ve chrysos (altın) isimlerinden türemiştir. Helichrysum türleri nadiren de olsa beyaz (H. pamphylicum) veya kırmızı renkte (H. sanguineum) karakteler de taşıyabilmektedir. Türkiye Helichrysum türleri bakımından zengin bir ülkedir ve Helichrysum türlerinin çoğu, tedavi amacıyla halk arasında kullanılmaktadır. Türkiye’de doğal olarak 34 Helichrysum taksonu (tür, alt tür, varyete) yetişmekte olup, bunlardan 17 tanesi endemik, yani sadece bizim ülkemize yetişen türlerdir.

Helichrysum türleri eski çağlardan beri tedavi amacıyla kullanılmaktadır. Dioscorides (M.S. 40-90) Materia Medica adlı eserinde Helichrysum kapitulumlarından idrar güçlüğü, karaciğer rahatsızlığı, siyatik ve fıtıkta yararlandığını bildirmiştir. Helichrysum türlerinin değeri yurdumuzda halk arasında da çok iyi bilinmekte ve çiçeklerden hazırlanan infüzyonlar diüretik etkileri nedeniyle kum düşürmek amacıyla çok kullanılmaktadır. Ayrıca drogun değişik yörelerimizde midevi, safra söktürücü ve safra düzenleyici etkileri de bilinmektedir. maserat maserasyon altın otu yağı

Helichrysum türlerinde elde edilen uçucu yağlar aromaterapide ve parfümeride de kullanılmaktadır. Yaklaşık 1 ton kuru çiçekten 0.85 kg uçucu yağ elde edilmektedir. Elde edilen uçucu yağların antibakteriyel, antioksidan ve antienflamatuar etkileri mevcuttur ve aromaterapistler tarafından ciltteki yara ve izlerin kaybolması tedavisinde kullanılır. Helichrysum italicum, Helichrysum odoratissimum, Helichrysum foetidum uçucu yağlarının yara tedavisinde kullanılabileceğini gösteren araştırmalar bulunmaktadır.

Altın otu yağı olarak bilinen ve genel olarak hassas ciltler için kullanılan mucizevi yağın üretilme biçimlerinden biri de maserasyondur. Maserasyon işleminde; belli bir süre sabit (taşıyıcı) yağda bekletilen bitki materyali, yağda çözülen etken maddelerini, içinde demlendiği yağa bırakır. Şifalı bitkilerle gerçekleştirilen bu sürecin son ürününe ise “maserat” denir. Avrupa’da maserat hazırlanırken temel yağlar olarak genellikle zeytin, badem, ayçiçeği ve susam yağı kullanılır, Asya’da ise soya ve hindistan cevizi yağları. Türkiye zeytinyağı zengini bir ülke olduğu için ülkemizde genelde maserasyon için en çok kullanılan doğal ve saf yağ zeytinyağıdır. Tıbbi ve aromatik bitkilerin belli kısımlarının belirli bir süre uygun bir sabit yağın içerisinde bekletilmesi sonucu; kullanılan bitkinin şifalı özelliklerinin, (kendisi de şifalı özelliklere sahip) bir sabit yağa aktarılması sonucu ortaya çıkan bileşime maserat yağ denir. Altın otu maserat yağları özellikle cilt bakımında uçucu yağlara göre alerji konusunda yok denecek seviyede  etki gösterdiği için tercih edilmektedir.

tazesinial şişe altın otu yağıHelichrysum italicum altın otu , kişiyi duygusal-ruhsal düzeyde destekleme konusunda güçlü bir yeteneğe sahip harika bir bütünsel aromatik bitkidir. Fiziksel beden için iyileştirici güç spektrumundaki gücüne bakıldığında, helichrysum oldukça somut terapötik etkilere sahip en güçlülerden biridir. Kelimenin tam anlamıyla, son derece güçlü anti-enflamatuar, yara iyileştirici ve yenileyici özellikleri, tedaviler insan vücudunun geniş organik yüzeyinin ötesinde daha derin alanlara uzanmasına rağmen, kendi cildimizde deneyimlenecek önemli bir aromatik bitkidir.  Güneşin altında birkaç saat geçirdiğinizde yüz temizleyici, tazeleyici, nemlendirici ve ayrıca cildiniz için yatıştırıcı, yenileyici bir tonik görevi görür.tazesinial şişe altın otu yağı maserat

Altın otu yağı maseratVÜCUT ve CİLT BAKIMI

Helichrysum italicum, cildin kendini yenileme kabiliyetini arttırdığı geniş çapta bildirilen nerol, neril asetat, linalol ve limonen seviyesinin yüksek olması nedeniyle kozmetik endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Fransa’da yenileyici, yaşlanmayı geciktirici özellikleriyle ‘Şişedeki Gençlik Çeşmesi’ olarak bilinen Immortelle’in cildin doğal kollajen miktarını artırdığı, bu da kırışıklıkları azaltan ve cildin görünümünü iyileştirdiği düşünülmektedir.

Genelde güvenli, toksik olmayan, tahriş edici olmayan bir yağ olarak kabul edilir ve genellikle saf veya seyreltilmiş olarak uygulanır. Altın Otu’nun Maserat olarak üretilip kullanılması da tam burada devreye girer. Damıtma şeklinde elde edilen uçucu yağların kullanımında yoğunluk nedeniyle oluşabilecek hassasiyetlerden maserat yöntemiyle elde edilen altın otu yağıyla kurtulmuş oluyorsunuz.

Aslında kas ağrıları ve çürükler gibi durumları tedavi etmek için uçucu yağ kullanıldığında tercih edilen uygulama yöntemidir. Helichrysum% 20’nin üzerindeki herhangi bir konsantrasyonda kullanıldığında, etkiler neredeyse anlıkdır. Bu nedenle, helichrysum yağı, kalıcı kas yaralanmalarını tedavi etmek için yağı kullanan masaj terapistleri tarafından büyük ölçüde tercih edilmektedir. Belki de Immortelle yağının yaralanmaları tedavi etmede popülaritesinin anahtarı, hızlı etkili ve aynı zamanda uzun ömürlü olmasıdır. 

ALTIN OTUNUN FAYDALARI

 • Sindirim sisteminin fonksiyonlarını düzenler.
 • Mide ve bağırsak sorunlarını giderir. Mide ekşimesi, mide yanması, gastrit gibi sorunları giderir.
 • Basur tedavisine yardımcı olur.
 • Mide özsuyunu artırıcı etkisi bulunmaktadır.
 • Prostatın doğal şifa kaynağıdır.
 • Böbrek sağlığını destekler, böbreklerde oluşan kum ve taşların dökülmesine yardımcı olur. .
 • Çok etkili bir idrar söktürücü ve idrar yollarını düzenleyici etkisi vardır. Bu sebeple de altın otu çayının zayıflatıcı özelliği olduğu düşünülmektedir.
 • Ancak altın otu idrar söktürücü özelliği olduğu için vücuttaki fazla suyun atılmasını sağlar. Bundan dolayı da az da olsa kilo kaybı yaşanır. Fakat bu kilo kaybı yağ yakılması, genel bir vücut incelmesi şeklinde değildir. Bu sebeple de altın otu çayının zayıflatıcı etkisinin geçici ve aldatıcı olduğu söylenebilir. Ama ödem attırıcı olmasından dolayı tavsiye edilebilir.
 • Bazı uzmanlara göre; altın otu çayının düzenli olarak tüketilmesi tokluk hissini artırıyor. Bundan dolayı da altın otu çayının zayıflama sürecine yardımcı olduğuna dair de iddialar bulunmaktadır. Ancak bu verilere rağmen altın otu çayının tek başına zayıflatabildiği söylenemez.
 • İdrar yolu enfeksiyonlarını önler, giderir. İdrar yollarında oluşan taşların doğal yolla düşürülmesine yardım eder.
 • Hemoroit tedavisinde yardımcıdır.
 • Pankreas salgısını artırır.
 • Safra salgısını artırıcı özelliktedir.
 • Romatizma, kireçlenme, eklem ve kas ağrılarını hafifletici, kramp çözücü etkisi vardır.
 • İltihap oluşumunu önler, iltihaplı yaralara altın otu yağı ya da çayı ile pansuman yapılması tedavi edici rol oynar.
 • Altın otu yağı ve çayı cilt dostudur. Egzama, siğil, sedef gibi cilt sorunlarını gidermek için altın otu çayı tüketilmesi ve altın otu yağı sürülmesi önerilir.
 • Cildin sıkılaşması ve nemlendirilmesi için de altın otu yağı ile bakım yapılır.
 • Düzenli olarak altın otu çayı tüketiminin varis oluşumunu önlediği, var olan varislerin de görünümünü hafiflettiği düşünülmektedir.
 • Altın otu tüketecek olanlara öneriler
 • Altın otunun bilinen herhangi bir yan etkisi, zararı yoktur. Ancak altın otu yağını ciltte büyük bir alana uygulamadan öncesinde küçük bir alanda denenmesinde fayda vardır. Zira bazı hassas ciltlerde alerjiye sebep olabilir.
 • Diğer tüm bitkisel önerilerde olduğu gibi altın otu çayının ve yağının da fazla değil, yeterince kullanılmasında fayda vardır. Aksi halde olumsuz sonuçlarla karşılaşılabilir. Bu bakımdan günde 1 fincan altın otu çayı tüketimi yeterlidir.
 • Her hangi bir hastalığı olan, hastalık için ilaç tedavisi gören kişiler altın otu tüketiminden önce doktora danışmalılar.
 • Altın otunun gebelik ve emzirme dönemlerindeki etkilerine dair her hangi bir geçerli veri bulunmamaktadır. Bu bakımdan emzirme ve gebelik dönemlerinde altın otu tüketimi önerilmez.
 • 10 yaşından küçük çocukların altın otu çayı tüketmeleri önerilmez.

Kilo vermeye yardımcı

Metabolizma ve beslenme bozukluklarına bağlı olarak gelişen obezite hastalıklarına karşı oldukça etkili olan altın otu, vücutta yağ yakımını hızlandırarak fazla kilolardan kurtulmanıza yardımcı olmaktadır.

altın otu çayıAltın otu çayı nasıl yapılır?

Altın otu çayı demlemek için bir bardak sıcak suyun içine 3-4 adet altın otu çiçeği atın ve 10-15 dakika demlenmesini bekleyin. Çiçeklerini süzüp tüketin. Tadı acı olduğu için 1 çay kaşığı bal ile tatlandırabilirsiniz.

Altın otunun zararları

Altın otunun, özellikle maserat yağının bilinen bir zararı yok. Ancak 10 yaşından küçük çocukların tüketmesi önerilmez. Altın otu yağını kullanmadan önce cildinizde küçük bir alana uygulayarak alerjinizin olup olmadığını test etmenizde fayda var. Olası cilt hassasiyeti. Hamileyseniz, emziriyorsanız veya doktor bakımı altındaysanız, doktorunuza danışın. Gözler, iç kulaklar ve hassas bölgelerle temastan kaçının.

Ürünü incele :  Altın Otu Maserat Yağı Özel Cam Şişe

Maserat yapımı altın otu yağı