Acı biberin belgelenmiş sağlık yararları, çeşitli biçimlerde sıcak yiyecekler tüketmenin artan popülaritesine benzer şekilde büyümeye devam ediyor. Acının sağlık yararları, kapsaisin adı verilen bir kimyasaldan gelir.

Tarihsel olarak, yiyeceklere baharatlı katkılar, soğutmanın icadından önce sıcak iklimlerde bozulmanın önlenmesine yardımcı oldu. Kapsaisinin anti-mikrobiyal özellikleri, bakteri büyümesini % 75’e kadar engeller. Çeşitli baharatların kullanımıyla yaşayan ve hayatta kalan kültürlerden insanlar, yemeklerde fazladan lezzet isteyen baharatlı tariflere geçtiler.

Yiyeceklere acı biber, acı sos ve acı toz biber eklemek, artık yiyecekleri buzdolabında saklasak bile bizi gıda zehirlenmesinden korumaya devam ediyor. Bu sağlık yararlarını en üst düzeye çıkarmak için, en acı biberi yemek  bu etkileri büyütecektir.

ACI BİBERİN İNSAN VÜCUDUNA FAYDALARI

  1. Sindirim Sistemine Faydaları

Bu mantığa aykırı gelebilir, ancak biberdeki kapsaisin aslında tahriş önleyici görevi görür. Yıllardır ülserli kişilere acı baharatlı yiyeceklerden kaçınmaları söylendi. Ancak araştırmalar biberlerin ülserlere faydalı olduğunu ortaya koydu. Örneğin, biber tozu,  mide rahatsızlığını iyileştirmek, bağırsak gazını azaltmak, ishali tedavi etmek ve kramplar için doğal bir çare olarak sindirim sorunlarına yardımcı olmak için eser miktarda antioksidan ve diğer kimyasallar içerir. Bunu, ülsere neden olan sindirim sistemindeki asitliği azaltarak yapar. Aynı zamanda tükürük üretmeye yardımcı olur ve sindirime yardımcı olan mide sularını uyarır.

  1. Kalp sağlığı için faydaları

Aynı zamanda dolaşım sistemine yardımcı olur ve kan serumu kolesterolünü düşürerek kalp hastalıklarını önler ve lipid birikimini azaltır ve bu nedenle aşırı kan pıhtılaşmasını tersine çevirir. Ayrıca kan akışına yardımcı olmak için kan damarlarını genişletir.

  1. Migren ağrısının şiddetini azaltır

Daha da kötü olan başka bir ağrınız olana kadar tek odak noktanız olan bir vücut kısmında hiç ağrı yaşadınız mı? Beyniniz yeni yaralanmaya odaklandığında orijinal ağrı ortadan kaybolur. Bu fenomen, acı biber tükettiğinizde migrene olan şeydir. Vücudunuz migrene duyarsızlaşır ve genel ağrı hissi azalır.

  1. Eklem Ağrısını Giderir

Kapsaisinin biberden elde ettiği güçlü ağrı giderici özelliği sayesinde, beyne ağrı mesajları taşıyan bileşen olan kimyasal P’yi azaltmak için cilde uygulanabilir. Sonuçta ağrı reseptörleri vücudun rezervlerini tüketerek kendilerini tüketirler. Bu gerçekleştiğinde, kapsaisin bir ağrı kesici görevi görür. Zona, HIV nöropati ve diğer ağrı türleri için etkili bir şekilde kullanılır.

  1. Metabolizmayı iyileştirir / Kilo Kaybını Teşvik Eder

Baharatlı biberler vücudumuzda ısı üreten termojenik süreçleri üreterek metabolizma hızını artırır. Bu işlem enerjiyi kullanır ve dolayısıyla ek kalorileri yakar. Ek olarak, kahvaltıda acı biber tüketilirse, günün geri kalanında iştah bastırılır ve sonuçta kilo vermeye yardımcı olur. Yağ birikimiyle mücadele etmek için vücudunuzdaki proteinleri bile değiştirebilir. Kapsaisin ayrıca kilo vermek için bütünsel bir yöntem olarak incelenmiştir. Mideden beyne mesajlar gönderen sinir liflerini seçici olarak yok edecektir.

  1. Sedef Hastalığını Giderir

Sedef hastalığı, çirkin cilt lekelerine neden olan kaşıntılı bir cilt rahatsızlığıdır. Kapsaisin kremi, hücre sayısını önemli ölçüde çoğaltacak ve oto-immün cilt lezyonlarının tersine çevrilmesine yardımcı olacaktır.

  1. Kanser Riskini Azaltır

Biber etinde bulunan kapsaisin, antioksidan ve anti-inflamatuvar özelliklere sahip olduğu için kanser savaşçısı olarak anılmaktadır. Normal hücrelere zarar vermeden prostat kanseri hücrelerinin büyümesini azaltır. Araştırmalar ayrıca göğüs, pankreas ve mesane kanserlerine karşı etkili büyük miktarlarda biber tüketildiğini gösteriyor.

  1. Grip, Soğuk Algınlığı ve Mantar Enfeksiyonlarıyla Savaşır,  Gribi Önler

Acı biberler, bağışıklık sisteminizi destekleyen ve soğuk algınlığı ve griple mücadelede yardımcı olacak beta karoten ve antioksidanlarla doludur. Araştırmalar, kapsaisin içeren burun spreylerinin tıkanıklığı azalttığını bulmuştur. Acı biber yutulmasıyla artan vücut ısısı, bağışıklık sistemini norovirüs , grip virüsleriyle mücadelede harekete geçirir. Biber tüketimi, mantar patojenlerini azaltarak 16 mantar türüne karşı savaşır.

  1. Ağız Kokusunu Önler

Acı biber yediğinizde ağzınızda oluşan koku üreten bakterilerin temizlenmesini sağlar.

1 0. Alerjileri Önler

Kapsaisinin anti-enflamatuar faydaları nedeniyle acı biber, alerji kaynaklı alerji ve semptomların önlenmesine yardımcı olabilir.

Acı Biberin Faydaları TazesiniAL